Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektronik Sigara ve Sağlık
#1
Sağlık 
E-sigaralar normal sigaraya benzemeyi, ancak tütün yakmadan amaçlamaktadır. Bu yüzden de Sigarayı azaltmak veya bırakmak için yardımcı olarak satılırlar ve bazı insanlar bu konuda onlara yardımcı olurlar. Bununla birlikte, araştırmalar sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir. İşte elektronik sigara ve sağlık konusundaki farklı fikirler.

Elektronik Sigara ile Gelen Faydalar

Elektronik sigarayı sevenler, sadece yarattığı tarz veya kullanıma sunduğu farklı aromalar yüzünden bu ürünü tercih etmiyor. Aynı zamanda çeşitli sağlık faydaları olduğu da düşünülüyor. Bağımlılıkla savaşmada destek vermesi ilk neden… Daha fazla ortamda içilebilme imkanı tanıması ve sigaranın geleneksel belirtilerini gizlemesi diğer avantajları arasında. Çok daha az zararlı olması ve daha geniş seçenekler sunması, elektronik sigaraların tercih edilmesini sağlıyor.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı: Elektronik Sigaralar Bağımlılığı Keser

Nikotin bağımlılığının ölümcük sonuçları olduğu artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle pek çok kişi bu alışkanlığından vazgeçmeye çalışıyor. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmak akla ilk gelen yöntemlereden bir tanesi… Durum böyle olmasına rağmen bu alışkanlıktan tamamiyle kurtulmak sanıldığı kadar kolay değil. Sigaranın yakılmasıyla ortaya çıkan nikotin, solunduğunda kalp atışının hızlanmasına, vücuttaki dopamin seviyesinin artmasına ve dikkatin toplanmasına neden olur. Aynı madde; akciğerlere zarar verir ve damar sertliğine yol açar. Yarattığı geçici uyarılma hissiyatının bağımlılık yaratıcı yönü yüzünden, sigarayı bırakmak epey zordur.

RVPJkN.jpg
Nikotin yoksunluğunun belirtileri genellikle güçlüdür ve insanların çok sık sigaraya yeniden dönmesine neden olabilir. Nikotin seviyesi ayarlanabilir likitlere sahip olan elektronik sigaralarla, nikotin yoksunluğundan dolayı ortaya çıkan semptomlar bir miktar da olsa yumuşatılabilir. Bu şekilde nikotin seviyesi ayarlanabilen elektronik sigaralar, hem bu alışkanlıktan azaltarak kurtulmayı sağlar hem de sigaradaki öteki zararlı maddelerin etkisini azaltır. Kısacası sigarayı bırakmak isteyen ancak uzun yıllardır bu bağımlılık ile savaşan kişiler için elektronik sigara iyi bir geçiş ürünü olabilir.


Daha Geniş Kullanım Alanı: Elektronik Sigaralar Size Özgürlük Alanı Verir

Elektronik sigaraların kullanım alanı, tütün bazlı ürünlere göre çok daha geniştir. Geleneksel sigaralardan farklı olarak restoranlar, ofisler, oteller veya halka açık yerler içerebilir. Elektronik sigara kullanırken “Sigara içilmeyen bölgelerden” kaçınmanız veya sigara içmek için kendinizi  odalara kilitlemeniz ya da soğuk balkonlara hapsetmeniz gerekmeyecektir. Elektronik sigaralar herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde, sadece buharlar ürettikleri ve tamamen dumansız oldukları için yaptırım korkusu olmaksızın kullanılabilir. Ancak hatırlatmakta yarar var… En nihayetinde duman saldıkları ve elektronik cihazlar oldukları için, ulaşım araçlarında kullanımları yasak olabilir. Uçak, tren ya da otobüste elektronik sigara kullanımı yasaktır. Yine de hareket etmeyen pek çok yerde elektronik sigarayı, normal sigaraya oranla görece çok daha rahat bir biçimde tüketebilirsiniz.
Sigaranın kokusu, hem kullanıcıları hem de öteki insanlar tarafından itici bulunabilir. Oysaki elektronik sigaralardan çıkan buhar, kötü kokmaz. Kimi zaman aromasına göre hafif bir kokuya sahip olabilir, kimi zaman da tamamen kokusuzdur. Bu durumda sigara kokusundan rahatsız olan kişilerin yanında dahi kullanılabilmektedir.

Kötü Kokulara Son: Elektronik Sigara ile Sigara İçtiğiniz Belli Olmaz

Pek çok nedenden ötürü, sigara içme konusunda olumsuz bir stigma bulunmaktadır. Bu nedenle sigara içenler, bu alışkanlığın başkaları tarafından bilinmesini istemeyebilirler. Ancak bu durumu gizlemek epeyce zordur! Sigaranın keskin kokusu; kıyafetlere, araba tekstiline hatta kişinin bedenine ve saçlarına sinebilir. Özellikle sigara içmeyen kişiler bu kokuyu hemen alırlar. Bu da, kimse fark etmeden sigara içmeyi zorlaştırmakta, adeta çevredeki herkese sigara içildiğini ilan etmektedir.
Elektronik sigara içenlerinse, sigara içtiği belli olmaz. Kıyafet ve bedende kötü bir koku ile karşılaşmazsınız. Aracınıza koku sinmez, sizden sonra bulunduğunuz odaya giren kişi sigara içtiğinizi anlamaz. Ayrıca ağız kokusu şikayeti de ortadan kalkmış olur. Elektronik sigara arkasında tutun bazlı sigaranın bıraktığı gibi belirgin bir iz bırakmaz. Bu nedenle de içen kişinin sigara kullandığı anlaşılmaz. Ancak aromalı bir likit kullanıldığında bu aromanın tadı algılanabilir, bu da esasen sigaraya benzememektedir.

Doğaya ve İnsana Saygı: Elektronik Sigaralar Çevreye Duyarlıdır

Sigaralar, insan sağlığına olduğu kadar çevreye de zarar verirler. Burada çevre ile kastedilen, hem doğa hem de çevredeki öteki insanlardır. Elektronik sigaralar aracılığı ile bu zarar en aza indirilebilir.

RVPQHP.jpg


Normal sigaralar, sadece içen kişiyi değil, çevresindekileri de zehirler… Sigara içen kişinin içtiği sigaranın dumanını soluyan kişiler, içen kişi kadar olmasa da zarar görürler. Bu durum pasif içicilik  olarak adlandırılır. Pasif içicilik, ya da ikinci el duman almak olarak adlandırılan durum, sigara içen kişinin çevresindekilerin, dumanı soluyarak, sigaranın olumsuz etkileri ile yüz yüze gelmeleri sonucunda ortaya çıkar. Pasif içicilik kansere neden olabilmektedir. Sigara içmeyen kişilerde akciğer kanseri riskini dörtte bir oranında arttırır, ses telleri ve üst boğazda kansere neden olabilir. Elektronik sigaraların içerisinden çıkan duman, buhar forumda olduğu için, çevredekilere bu şekilde bir risk oluşturmaz. Bu sayede etrafınızdaki sigara içmeyen kişiler için zararı indirgemiş olursunuz. Üstelik, sigara içmeyen kişileri rahatsız eden kökü da elektronik sigara ile ortadan kalmış olur.

Elektronik sigarala içmenin çevrede en aza indirgediği zararlardan bir tanesi de doğa ile ilgilidir. Elektronik sigara kullanımı esansında çevre daha az kirlenir. Tütün bazlı sigaralar, doğayı da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun temelinde genellikle ihmalkarlık yer almaktadır. Bu durumun farkına varmanın oldukça kolay bir yolu var: Bir dahaki sefere şehrin merkezinde yolda yürürken bir süre için gözlerinizi yerden kaldırmayın… Sigara izmaritlerinin ne kadar pervasızca yere atıldığına şaşıracaksınız! Bu izmaritlerin doğada parçalanması, yıllar sürmektedir. Bu sırada  izmaritler atıldıkları toprağa zarar vermekte, o toprakta yetişen bitkilerin gelişimini etkilemekte, o toprakta yaşayan canlıları öldürmektedir. Elektronik sigaralar defalarca kullanılabilen yapıları ile bu şekilde bir kirliliğin önüne geçmiş olur. İhmalkarlık ile ortaya çıkan çevre kirlenmesi sorunu ortadan kalkar.
Elektronik sigara, izmaritten doğan yangın tehlikesini ortadan kaldırmış olur. Ormanlık alanlarda tamamen söndürülmeden atılan sigaralar, yangınlara neden olabilmektedir. Elektronik sigara kullanımında, bu sorun da ortadan kalkmış olur.
Artık kullanılmayan elektronik sigara parçalarının uygun bir biçimde atılması, geri dönüşüme kazandırılması ve bu şekilde doğaya çok daha az zarar verilmesi mümkündür.

Elektronik Sigara İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi sırada kötü haberler var! Elektronik sigaralar, elbette ki sağlığa faydalı ürünler değiller, İçlerlerinde bulunan az miktardaki nikotin, insan bedenine zarar verebilir. Bununla beraber, kullanım biçimlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar kullanıcılara dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Unutmamakta Yarar Var: Elektronik Sigara Nikotin İçerir

Her ne kadar sigaranın olumsuz etkilerinden kısmen de olsa arındırılmış olsa da, unutmamakta yarar var ki elektronik sigara nikotin içermektedir. Elektronik sigaradaki bu nikotinin, tıpkı normal sigarada olduğu gibi birkaç olumsuz sağlık etkisi olabilir. Nikotine düzenli bir şekilde maruz kalmak, beraberinde pek çok rahatsızlığı getiriyor. Bunlardan ilki ve en bilineni bağımlılık.
Nikotin, tütünün içerisinde bulunan renksiz ve yağlı bir birleşimdir. Sigara bağımlılığının temel nedeni olan nikotin, uyuşturucu maddelerin hepsinden çok daha hızlı bağımlılık yaratır. Sigaradan çekilen nefesler, öncelikle ciğerlere gider. Daha sonra buradan beyne ulaşır. Yani her bir nefeste, beyne minik bir miktar nikotin gitmektedir. Bu da sigarayı bir kere deneyen pek çok kişinin, bu alışkanlığı bir ömür boyunca devam ettirmesine neden olur. Nikotin ile yaşamaya başlamak, onu sürekli tüketmek istemeye ve zamanla o olmadan sabahlar uyanamamanıza ve konsantre olamamanıza neden olur.
Ancak bağımlılıktan com daha fazlası var! Düzenli nikotin almak çeşitli kronik hastalıklara da neden olmaktadır. Yoğun bir sekilde nikotin tüketmek insülin direncine ve tip 2 diyabete yol açabilir. Kimi insanlarda bu durum nikotinin iyi bilinen iştah bastıncı etkileriyle dengelenebilir olsa da, yine de risk arz etmektedir. Yoğun bir şekilde elektronik sigara kullanıldığında, bu tarz kronik hastalıkların onu açılmış olabiliyor. Bu nedenle seçilecek likitteki nikotin miktarını iyi ayarlamak oldukça önemlidir.

Risk Grubunda Olanlar, Dikkat!
Elektronik sigarala kullanımında yaş da oldukça önemli bir nokta. Genç yaşta elektronik sigara kullanmak, tıpkı genç yaşta sigara içmek gibi, olumsuz etkiler yaratabilecek bir durumdur. Nikotin kendi başına oldukça bağımlılık yapar ve beyinde, özellikle de gençlerde, diğer ilaçlara bağımlılık riskini artıran değişikliklere yol açabilir. Nikotin, ergenlerde on beyin gelişimini de bozarak dikkat eksikliği bozukluğuna neden olabilir. Bu da gençlerim eğitim ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamış olan kişilerin elektronik sigara tüketmesi daha yerinde olacaktır.
Hamile olan kişilerin de elektronik sigara kullanımında dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar var. Pek çok kadın, hamile kalmaya çalıştığı dönemde ya da bebek beklediğini öğrendikten sonra, tütün bazlı sigaralardan uzak durmaya başlar. Bu tarz sigaraların, anne karnında gelişmekte olan bebeklere zarar verdiği bilinmektedir. Ancak hamilelik öncesindeki dönemde sigara içme alışkanlığı olan kadınlar için, her ne kadar bebek için en iyisi istense de, sigarayı bırakmak zor olabilir. Bu durumda da hamilelikte elektronik sigara içmek gibi bir düşünce akıllarda belirebilir. Elektronik sigaralar her ne kadar normal sigaralardaki çeşitli zararlı maddeleri içermeseler de, yine de nikotin içermektedirler. Bu nedenle hamilelikte elektronik sigara içilmesi önerilmemektedir.
Risk grubunda olan bir başka grup da çocuklardır. Çocuklar için risk, elektronik sigara tüketiminden ziyade, elektronik sigara sonucunda ortaya çıkabilecek çeşitli kazalardan ileri gelmektedir. Hoş ve aromatik kokuları, yaydıkları duman ve ilgi çekici görünümleri ile elektronik sigaralar; küçük çocukların ilgisini çekebilir. Çocuklar evde kimse yokken bu ürünleri kendileri denemeye çalışabilir, aromatik sıvılarının tadına bakmak isteyebilirler. Bu durum da çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle elektronik sigaraların çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi ve çocukların bu ürünlere özendirilmemesi önemlidir.

Abartıdan Kaçınmalı: Elektronik Sigara Dumanı Zarar Verebilir

RVPywY.jpg
Aromasını çok seviyorsunuz, onu artık elinizden bırakamıyorsunuz… Ancak elektronik sigaralar, akciğerleriniz için ne derece sağlıklı? Aromalı elektronik sigaralar, akciğer ile ilgili çeşitli kronik hastalıklara neden olabilirler. Bu da çeşitli başka sağlık sorunları oluşturabilir. Genellikle bronşiyolit obliterans olarak adlandırılan bir hastalığa yol açarlar. Kimi durumlarda da  akciğerlerdeki en küçük hava yollarında kalıcı bir takim hasarlara neden olan nadir bir akciğer hastalığı olan diasetil, elektronik sigara dumanın sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle, elektronik sigara kullanırken aşırıya kalmamak önemlidir. Ayrıca herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşıldığı zaman mutlaka uzman bir doktora danışılması önemlidir. Önceden bilinen kronik rahatsızlığı olan kişilerin, elektronik sigara kullanmadan önce doktorlarına danışması da yine aynı şekilde oldukça önemlidir. Sonuca size keyif vermek için tasarlanan bir ürünün, size zarar vermesinden kaçınmanız gerekmektedir.


Alıntı:BuharBlog
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Elektronik Sigara Zararlı mı? admin-esk 0 1,096 28-11-2018, Saat: 19:33
Son Yorum: admin-esk

Hızlı Menü: