Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tat Alamama (Buharcı Dili) Durumundan Nasıl Kurtuluruz - E Sigaradan Tat Alamamak
#1
Tat Alamama (Buharcı Dili) Durumundan Nasıl Kurtuluruz - E Sigaradan Tat Alamamak

Elektronik sigara kullanıyorsunuz ama hangili likiti denerseniz deneyin tat alamıyor musunuz? O halde yazının devamını dikkatlice okuyun. Buharcı dilinden kurtulmanın 5 farklı yolu
Tat alma duyumuz koku alma duyumuzla yakından ilişkilidir. Bir şeyi tattığımız zaman aslında 2 duyumuzun karışımını algılıyoruz. Örneğin burnunuzu kapatırsanız ve bu esnada elektronik sigaranızdan buharladığınız zaman neredeyse hiç tat alamazsınız. (Şu an herkesin denediğini tahmin edebiliyorum. Fakat burnunuz kapalı değilken buharladığınızda tat alabildiğinizi fark edeceksiniz. İlginç değil mi? Bu nedenle likitinizden tat alamamanızın sebebi dil sorununun(tat tomurcukları nedeniyle) yanı sıra koku alma duyunuzla da ilişkisi mevcut. 

Tat tomurcukları
Buharcı Dili (Tat sağırlığı) Nasıl Olur?
1-Aynı tada sahip likitleri çok tüketmek
Buharcı dili olarak adlandırdığımız durumun olmasının bir nedeni her zaman aynı aromalı likiti tüketmemizdir. Bu aynı sigarayı içerken o sigaranın kötü tadını algılayamamıza benziyor. Fakat farklı bir sigara çeşiti denediğiniz zaman oldukça kötü bir tadla karşılaşıp iğrenmenize benziyor. Bu örneği beğenmedim derseniz çiçeklerin neden farklı çeşitlerle birlikte hazırlandığını düşündünüz mü? Eğer aynı olsaydı gün boyu koklandığında bu kokuları ilkinde olduğu gibi algılamamız mümkün olmayacaktı. Fakat farklı kokuların bir araya gelmesiyle o güzel kokuları her kokladığınızda daha kolay hissetmeniz mümkün olacaktır.

2-Hasar görmüş tat tomurcukları
Her ne sebeple olursa olsun tekrar geleneksel sigara içmeye başladığınız ya da damak zevkinize zarar verecek kadar çok cips(çok fazla baharat içermesi nedeniyle) yediğiniz zaman elektronik sigaranızdan tat alamamanıza sebep olabilir. Diğer bazı stres gibi şeyler damak tadınız değiştirebilir. Hatta ağzınızdan nefes alıp vermeniz dahi damak tadınızı değiştirebilir ki bu tükürük bezlerini ve bakterileri etkileyebilmektedir.

3-Dehidrasyon (Su kaybı)
Dehidrasyon birçoğumuz için temel sebeplerden birisidir. Dehidrasyon tat tomurcuklarını etkileyebiliyor. Örneğin dilin üzerinde beyaz renkte bir şeyle kaplayarak bu tat duyumuzu azaltarak etkileyebiliyor ki özellikle şeflerin çok dikkat ettiği konulardan birisidir. Susadıysanız, vücudunuz çoktan susuz (dehidrate) kalmış demektir!
 
4-Hasta olmak
Eğer hasta olursanız tat alamadığınızı fark edersiniz. Nazal kavitede yer alan olfaktör duyu nöronları öncesinde belirttiğimiz üzere tat almamızda önemli bir etkisi var. Örneğin grip olduğunuzda o duyular etkisini gösteremeyeceği için tat alamamanız gayet normal bir durum. Bu sebep biraz elektronik sigaradan bağımsız farkındayım lakin bunun farkında olmayanlar için likitlerin suçlanmaması gerektiği için hatırlatma diyebiliriz.

Hastalıkların bir kısmını sayarsak;
*Ağız, burun ve baş yaralanması
*Diş eti iltihabı
*Yaygın nezle
*Sinüslerin enfeksiyonu
*Sjogren sendromu (kuru ağız ve kuru gözlere neden olan otoimmun hastalık)
*B12 vitamin veya çinko eksikliği
*Sinir sistemi bozuklukları da tat almanın azalmasına sebep olabilir.

5-İlaçlar
Piyasadaki birçok ilaç tat almanızı etkileyebilmektedir. Genelde bu ilaçları kullananlar buharcı dili olduğunu düşünebilmektedirler. Bunun için ilaçların prospektüslerini okuyabilirsiniz. Bununla birlikte radyasyon tedavileri de tükürük bezlerine zarar verebileceği gibi ağız kuruluğuna da neden olabilmektedir. Ayrıca hatırlatmakta fayda var salyaların ağız içinde yiyeceklerle karışıp tat tomurcuklarının uyarılmasında etkili olduğunu unutmayalım.

Bu ilaçlardan bazıları;
*Antidepresanlar
*Beta blokerler
*Tiroid ilaçları
*Artrit ilaçları
*Tansiyon ilaçları
*Lityum
*ACE inhibitörleri

Artık açıkça fark edebileceğiniz üzere bizlerin Buharcı Dili olarak adlandırdığımız durum, tat ve doku duyumuzu olumsuz etkileyen birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. Şimdi gelin bunu düzeltmek veya engellemek için bazı çözüm yollarından bahsedelim.

Buharcı Dilinden(Tat sağırlığı) Kurtulmanın 5 Yolu

1-Aromayı değiştirmek
Yukarıda bahsettiğimiz gibi içtiğiniz likitin tadını almadığınızdan şikayetçiyseniz bu likit değiştirmeyi deneyin. Bunu bir süre kullanıp tekrar sevdiğiniz likite dönerek bu tadı çok daha iyi algılabilirsiniz. Unutmayın sahip olduğumuz birçok farklı aroma mevcut!

2-Daha çok su tüketin
Öncesinde bahsettiğimiz gibi tat ve koku alma duyumuzda susuzluk ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Şanslıyız ki çözümü oldukça basit, daha fazla su içmek!

3-Damak temizliği
Bu madde gayet basit. Damak temizliğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebeple ağız temizliği yaparken ağzınızın sadece dişlerinizden ibaret olmadığını unutmayın! Bununla birlikte gün içinde bol su içmek, bir limon dilimini emmek, kahve içmek, tuzlu kraker yemek(biraz tuz emsenizde olur) ve süt içmenin faydası olacaktır. Hangisi hoşunuza giderse artık.

4-Düzenli diş temizliği
Su içmenin yanında iyi bir şey daha var. Daha önce diş eti iltihaplarının ve bazı gıdaların tat kaybına sebep olacağından bahsetmiştik. Düzenli dişlerinizi fırçalayarak bu gibi nedenlerin önüne geçebilirsiniz. Buharcı dilinden ziyade hem kendimiz için hem çevremiz için düzenli diş fırçalamayı unutmayalım!

5-Önceki maddeleri denedim hala değişiklik olmadı diyorsanız mentol deneyin
Mentolün çok etkili bir aroması vardır. Eğer gerçekten likitteki tadı almayı istiyorsanız likitlerinize mentol ekleyebilirsiniz. 
Yukarıdaki listemizde tat ve koku duyu kaybımız ile ilgili birçok nedenden ve etkilerinden bahsettik. Bunları denedikten sonra halen devam ediyorsa doktora danışmanızda fayda olabilir. 
Tadını alabildiğimiz bol buharlı günlere diyerek noktalıyorum. Seviliyorsunuz.
esigarakulubu.com - ESK
Elektronik Sigara Kulübü, Elektronik Sigara, Premium Likit, Destek ve İnceleme Forumu
Cevapla

#2
Eğer sarım yaptığınız bir atomizeriniz var ve sarımınızda sorun yok ise bir yolu da dilinize biraz kahve sürün. Aslında bir mağazada parfüm denerken arada kahve koklamakla aynı şeydir. Kahve koku ve tat reseptörlerini resetler. Fakat hissizliği beklemeden aroma değiştirmek ve bol su tüketmek en önemlisi. Kahve geçici çözüm oluyor malesef.
Ara
Cevapla

#3
(07-09-2020, Saat: 03:06)oidis.me Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer sarım yaptığınız bir atomizeriniz var ve sarımınızda sorun yok ise bir yolu da dilinize biraz kahve sürün. Aslında bir mağazada parfüm denerken arada kahve koklamakla aynı şeydir. Kahve koku ve tat reseptörlerini resetler. Fakat hissizliği beklemeden aroma değiştirmek ve bol su tüketmek en önemlisi. Kahve geçici çözüm oluyor malesef.

O zaman kahve aromalı bir reset likiti güzel gider gibi?
Angel
Ara
Cevapla

#4
Kahve aromalı likit kullanıp ondan da buharcı dili olursan kısır döngüden çıkamazsın. Smile

(04-11-2022, Saat: 01:01)immehmetdemiz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman kahve aromalı bir reset likiti güzel gider gibi?
Angel
esigarakulubu.com - ESK
Elektronik Sigara Kulübü, Elektronik Sigara, Premium Likit, Destek ve İnceleme Forumu
Cevapla

#5
5 farklı likitim var çekerken tadı güzel geliyor ama boğazde ve dilde uzun süre durmuyor bu normal midir ? Çünkü 1 hafta falan oluyor cihazı alalı ve nikotinsiz likit kullanıyorum.
Ara
CevaplaHızlı Menü:

Elektronik Sigara Forumu © 2015-2024 E Sigara Kulübü MyBB