Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/E-Posta:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 2,077
» Son Üye: KarryVospe
» Toplam Konular: 42
» Toplam Yorumlar: 45

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 6 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 6 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
Elektronik Sigara Araştır...
Forum: Elektronik Sigara Haberler Gelişmeler
Son Yorum: admin-esk
01-10-2019, Saat: 20:20
» Yorumlar: 0
» Okunma: 24
E-Sigara Kullanırken Nele...
Forum: Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
Son Yorum: admin-esk
01-10-2019, Saat: 19:26
» Yorumlar: 0
» Okunma: 1,017
Mekanik Mod Nedir? (Mech ...
Forum: E-Sigara Bilgi Deposu - WikiVape
Son Yorum: admin-esk
01-10-2019, Saat: 19:21
» Yorumlar: 0
» Okunma: 20
E-Sigara Nedir? (Elektron...
Forum: E-Sigara Bilgi Deposu - WikiVape
Son Yorum: admin-esk
01-10-2019, Saat: 19:20
» Yorumlar: 0
» Okunma: 27
Amerika'daki Vape Kullanı...
Forum: Elektronik Sigara Haberler Gelişmeler
Son Yorum: admin-esk
13-09-2019, Saat: 19:24
» Yorumlar: 0
» Okunma: 835
dolandiricilik GÜRKAN ERD...
Forum: İFŞA - Dolandırıcı Elektronik Sigara Siteleri, Sayfalar ve Kişiler
Son Yorum: bashodasahn
25-06-2019, Saat: 16:20
» Yorumlar: 0
» Okunma: 165
Pod Cihazlarda Nikotinsiz...
Forum: Merak Ettiklerinizi Sorun
Son Yorum: admin-esk
10-05-2019, Saat: 22:05
» Yorumlar: 1
» Okunma: 276
Bitkisel Gliserin Nedir? ...
Forum: Evyap Likit Yapımı
Son Yorum: forever1453
13-03-2019, Saat: 11:15
» Yorumlar: 1
» Okunma: 405
Tat Alamama (Buharcı Dili...
Forum: E-Sigara Bilgi Deposu - WikiVape
Son Yorum: admin-esk
07-03-2019, Saat: 21:59
» Yorumlar: 0
» Okunma: 656
Türkiye'nin En Büyük ve G...
Forum: Premium Likit
Son Yorum: esigarasitesi
27-01-2019, Saat: 23:49
» Yorumlar: 0
» Okunma: 781

 
  Elektronik Sigara Araştırmaları, E Sigara zararlı mı?
Yazar: admin-esk - 01-10-2019, Saat: 20:20 - Forum: Elektronik Sigara Haberler Gelişmeler - Yorum Yok

Elektronik Sigara Araştırmaları, E Sigara zararli mı?

E-Sigara üzerine araştırmalar yapan 4 kanalın videolarını aşağıda paylaşıyoruz. İzleyin ve karar verin. Sizce E-Sigara zararlı mı?

Türkçe altyazıları açarak izleyin.

Reel Truth Documentaries E-Sigara Belgeseli

euronews (Türkçe) E-Sigara Belgeseli
The Fifth Estate E-Sigara Belgeseli
E-Sigara Haberleri - Elektronik sigaranın artıları ve eksileri


Bu konuyu yazdır

  E-Sigara Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yazar: admin-esk - 01-10-2019, Saat: 19:26 - Forum: Yeni Başlayanlara Tavsiyeler - Yorum Yok

E-Sigara Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Elektronik sigaraya başlayan bir çok kişi tecrübesiz ve deneyimsizliği sebebiyle hatalar yapabiliyor. Coil yanması, yanlış likit tercihi gibi bir çok sorun ile karşılaşıyor. Aşağıda yeni başlayan e sigara kullanıcılarının özellikle dikkat etmesi gereken başlıkları ele aldık.

1 . Kuru Çekimden Uzak Durun
Elektronik sigara ile kuru çekim yapmak yani cihazda elektronik sigara likiti bulunmadan buhar çekmeye çalışmak elekronik sigara kullanıcılarının uzak durması gereken şeylerin başında gelir. Kuru çekim elektronik sigaradan istenmeyen bir yanık kokusunun yayılmasına sebep olduğu gibi aynı zamanda cihazın atomizerinin kısa zamanda yıpranmasına yol açar.

2 . Tank Temizliğini Unutmayın
Hayalet aroma sendromu adı da verilen bu durum e-likit aromasını sık sık değiştiren ancak tankını temizlemeyen kişilerde yaşanan bir durumdur. Daha önce kullanılan elektronik sigara likitinin tadını almak anlamına gelen bu durumu önlemek için sık sık farklı aromaları tercih eden kullanıcılar aroma geçişlerinde tanklarını çok iyi temizlemeli ya da elektronik sigara likiti seçerken keskin aromalardan uzak durmalıdır.

3 . Aşırı Nikotinden Kaçının
Elektronik sigara likitlerinin en önemli avantajlarından biri nikotin seviyesinin istenilen oranda seçilebilmesidir. Aşırı nikton, “Nikotin Hastalığı” adı verilen titreme, tansiyon düşüklüğü gibi çeşitli belirtilere yol açabileceği için eğer elektronik sigaraya yeni başlanıyorsa yeterli bir nikotin seviyesinden başlamak ve buna uygun bir likit satın almak gerekebilir. Elektronik sigara likiti tercihlerinde ayrıca nikotin derecesini yavaş yavaş düşürebilmek ya da nikotinsiz likit çeşitlerinden satın alabilmek de mümkündür.

4 . Farklı Likitleri Deneyin
Elektronik sigara likitlerini incelediğinizde onlarca likit aroması ile karşılaşabilirsiniz. The Malco Likit çeşitlerinde de görebileceğiniz likit türleri içerisinde çilek, böğürtlen, limon, portakal, şeftali gibi meyve aromalı likitler bulabileceğiniz gibi tütün aromalı likit türlerini de tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken şey bir likit çeşidini çok uzun süre kullanmamak. Çok uzun süre kullanılan bir aroma tat alma duyunuzda zayıflamalar meydana getirebilir. Örneğin sürekli tatlı aromalı likitleri kullanmak bir süre sonra yediğiniz tatlılardan yeterince tat almamanıza yol açabilir. Buharcı dili adı verilen bu durumun önüne kolayca geçebilmek için kullandığınız likitten sonra 1 -2 hafta yalnızca mentol aromalı likitleri tercih ederek durumu nötrleyebilir, tat alma duyunuzu yeniden güçlendirebilirsiniz.

Bu konuyu yazdır

  Mekanik Mod Nedir? (Mech Mod)
Yazar: admin-esk - 01-10-2019, Saat: 19:21 - Forum: E-Sigara Bilgi Deposu - WikiVape - Yorum Yok

Mekanik Mod Nedir?

Genel kullanıcıların korktuğu, uzak durduğu bir mod çeşitlidir mekanik modlar. Regüle modlarda farkı nedir? Pildeki tüm gücü aktarırlar. 4.2 volt ise pilimiz, ateşlemeyi (bağlantı yerleri ve materyalden dolayı voltaj düşmelerini göz ardı ederseniz) 4.2 volt verecektir. Pilinizin voltajı düştükçe coile iletilen değer de düşecektir. Regüle modlarda voltaj sizin ayarladığınız değerde verecektir.


Önce güvenlik önlemleri den bahsedeyim. Kullanacağınız modların en az bir tane tahliye deliği olmalı. Pilde her hangi bir sıkıntı olursa çıkacak gazların tahliyesi için çok önemlidir. Bir diğer önemli önlem de kullanılacak pilin dış yalıtım malzemesi(shrink) yırtık ve deforme olmamalı. Coilinizin ohm değeri deneyimsizseniz 0.8 altında olmamalı. P ilimizden çekeceği amper artacağı için piliniz ısınacaktır. Her hangi bir ısınma hissederseniz pilinizi çıkartın, pilinizin dışında deformasyon var mı bakın, buharlamaya bir süre ara verin.

Pilinize güvenmiyorsanız düşük ohmlardan kaçının. Pilinize binecek yük pilinizin üreticisinin belirttiği amper değerini asla geçmemeli.

Amper dediğimiz şey "Akım"dır. Akımı cihaz çektiği kadar alır. Burası biraz karışık gelebilir biraz daha basite indirgeyelim. Amerikada Elektrik 110VOlt 10amperdir. Türkiye'de elektrik 220 volt 5 amperdir. Buda demek oluyor ki; siz prize taktığınız her şeye 220 volt 5 amper güç veriyorsunuz. Buda 1100Watt eder ama bütün cihazlar sadece çekebildiği kadar akım çeker, gerisiyle işi olmaz. Yani Arkasında 3 amper yazan bir cihaza, 10 amperde verseniz, 1000 amperde verseniz. 1.000.000 amperde verseniz, o cihaz sadece 3 amper çeker. Şimdi daha iyi anladınız durumu.OHM dediğim akıma karşı oluşan dirençtir. OHM ne kadar artarsa; o kadar daha az akım çeker. OHM ne kadar düşerse o kadar daha fazla akım çeker. Bunun bir hesabı var, bu hesabın genel adı ise OHM kanunudur. OHM kanunu bildiğiniz taktirde; bir cihazın 1 saatte ne kadar elektrik harcadığını(parasal olarak), Elektrik saatinizi hesaplamayı, ve daha bir çok alanda hesap yapabilirsiniz.Sardığınız her telin bir OHM'u vardır ve bu OHM'unda çekebileceği maximum AKIM'ı vardır. İsterseniz 50 watt güç verin, tel sadece alabildiği kadarını alacaktır. Dilerseniz hesaplamaya geçerek, mekanik modda kaç watt güç kullandığınızı beraber hesaplayalım.

Piliniz ortalama 4 volt verir -+0.2v oynama olabilir, şarj cihazınız ve pilinizin durumu ile alakalıdır.2.0 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.VOLT/OHM = Amper

AMPER x Volt = Wattyukarıdaki formüle göre hesap yaptığımızda;4/2=2 amper

2x4=8 watt

1.0 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.4/1=4 amper

4x4=16watt0.5 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.4/0.5=8amper

8x4=32Watt0.4 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.4/0.4=10 amper

4x10=40wattbol hesaplamalı yaptım ki daha rahat kavrayabilmeniz açısından. İLk baştaki karışıklıklarının hepsi gitti ve rahatlıkla hesap yapabileceksiniz. Çünkü çok basit bir işlem. Pillerinizi(kaliteli olacak) 0.4OHM'da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz(teori ve istatiksel olarak) tabi kullananların yorumlarınıda almak isterim bu konuda.Şimdi ise voltaj ayarlı cihazların nasıl watt'ı ve voltajı ohm'a göre ayarladıklarını anlatacağım.Voltaj arttıkça OHM'un akım gücüde doğru orantıyla artar. Yani siz voltajınızı ayarladığınızda telinizin çekebileceği amperi arttırmış oluyorsunuz.

Son işlemi baz alarak bir işlem yapalım ama bu sefer 5 volt ile..0.4 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 5 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.5/0.4=12.5amper

5x12.5= 62wattŞimdi ben 5 volta ayarlıyorum ama 62 watt güç vermiyor diyeceksiniz. Bakın bu hesap telin çekebileceği maximum akım/güç ile alakalıdır. Daha makalenin başında'da belirttiğim gibi. 0.4 ohmluk sarıma 5 volt 5 amper verdiğinizde verdiğiniz tam gücü kullanarak 25 watt güç vermiş olacaksınız. 0.4ohmluk sarıma 5 volt 20 amper verdiğinizde sarımınıza 100 watt güç veriyorsunuz fakat sarımınız en fazla 62 watt güç çekebiliyor. geriye kalan 38 watt'ı kullanamıyor. Aynı elektrik prizlerimizin 1100 watt vermesi ama biz 50 wattlık bir cihaz taktığımız için geriye kalan 1050watt boşta bekliyor. Priz çoklayıcı(3lü priz vs) bu yüzden var. Çok fazla cihaz bağladığınızda ısınma yapması gibi veya yangın çıkarması gibi.


Ufak ama önemli bir ekleme; mAh dediğimiz olay ise; "mili amper hour" pilin tam güçte ne kadar dayanacağını belirtiyor. Yani 0.4 ohmda 10 amper full güçte kullanırsanız ve pilin üzerinde 1000mAh yazıyor ise; pilinizi 1 saat kullanabilirsiniz ve sonrasında pil biter. Tabi bu 1 saat boyunca butona basmanız anlamına gelir.

Bu konuyu yazdır

  E-Sigara Nedir? (Elektronik Sigara)
Yazar: admin-esk - 01-10-2019, Saat: 19:20 - Forum: E-Sigara Bilgi Deposu - WikiVape - Yorum Yok

Elektronik sigara (E-Sigara); içine konulan sıvıyı buharlaştırarak kullanıcısına sigara içiyormuş hissini veren, bu sırada geleneksel tütün sigarasında bulunan toksik maddelere maruz bırakmayan ürünlerdir. Sigarayı zahmetsizce bırakmak için icat edilmiş ve günümüzde giderek büyüyen bir endüstri haline gelmiştir.

Elektronik sigaranın içine konulan sıvıya kullanıcılar arasında “likit” denir. Bu likitin içerisinde sıvı halde bileşenler bulunur ve bu bileşenlerden birisi de nikotindir. Kullanıcının içine çektiği buharın içinde nikotinin buharı da yer alır, böylece sigara arayışı ortadan kalkar. Nikotin aslında insan vücudunun ve bazı gıdaların kendi başına da üretebildiği, patlıcan, karnabahar, domates gibi sebzelerde bulunan, kanın damarlarda dolaşımını kontrol eden ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Ne var ki bu maddenin dışarıdan sürekli yüksek miktarda verilmesi bağımlılığa sebep olur; günde 4-5 dal sigara bile yüksek bir dozdur ve bağımlılık yapar. Günde 1 paket sigara içen birisi ise, aniden bıraktığında psikolojik açıdan zorlayıcı bir sürece girecek kadar bağımlı olmuştur.

Buradaki sorun; sigaradan nikotin almak için çektiğimiz her nefesin içinde çok sayıda zehirli toksik maddenin de var olmasıdır. Her şeyden önce, yanan bir maddenin açığa çıkardığı dumanı soluyoruz ve bütün dumanlarda olduğu gibi sigara dumanında da yanmış partiküller ve karbon monoksit bulunur. Bunlar akciğerlerde oksijenin kanımıza karıştığı geçiş noktalarını bloke eder ve kanımızın içinde var olan oksijeni de alıp götürür. Yine yanma sonucu ortaya çıkan formaldehit gazlar ise bilindiği üzere kanserojen maddelerdir. Sigaranın içinde bunun haricinde fare zehri, böcek ilacı gibi maddeler de bulunur; çünkü tütün fabrikasının deposunda bekleyen tütünlere fare ve böceklerin dadanmasını engellemenin tek yolu, tütün daha fabrikaya girerken üzerine bu ilaçları püskürtmektir. Sigarada varlığı en çok bilinen başka bir zehir türü de; küllükte beklerken sönmemesi ya da rüzgarda çok hızlı yanmaması için içerisine katılan kimyasallardır. Bunlar yanma hızını kontrol eder ve sarma tütün sigarasındaki gibi düzensiz yanıp ucunun sivrilmesini engeller. Gel gelelim bu maddeler de dumanın içine karışır ve insan sağlığına zararlıdır. Tüm bunların haricinde gizli tutulan farklı zehirler de vardır, fakat şu ana kadar bahsettiklerimiz bile sigaranın nasıl da hayatımızı yavaş yavaş elimizden aldığını anlamak için yeterlidir.


Sigarayı bırakmak için farklı seçenekler varken elektronik sigaraların çoğu kişi tarafından tercih edilmesinin belli sebepleri vardır. Bunların içinde en önemlisi; kullanıcıya duman yerine buhar vermesi ve bu buharı oluşturan maddelerin, senelerdir gıda ve kozmetik gibi pek çok sektörde kullanılan, insan sağlığına herhangi bir zararı tespit edilememiş maddeler olmasıdır. Birçok kullanıcının nikotin bantları veya diğer ilaçlarda bulamadığı, elektronik sigaralarda ise hiçbir şey olmamış gibi devam ettirebildiği zararsız bir alışkanlık olan el ve dudak tiryakiliği de bu cihazları cazip kılan başka bir faktördür.

Elbette elektronik sigaranın tamamen zararsız olduğunu hiçbir zaman iddia edemeyiz. Her şeyden önce; bu cihazlar yaklaşık 10 yıllık bir dönemde var olmuştur ve 20 yıl, 50 yıl gibi uzun süreli kullanımlarda ne gibi zararları olabileceğini asla bilemeyiz. Günümüze kadar yapılan bilimsel çalışmalar, kısa vadede sigaranın yüzde beşi civarında bir zararı olabileceğini ortaya koymuştur. Ne var ki bu zarar, cihazların kapasitelerinin üzerinde çalıştırılması veya haftada bir yapılması gereken temizlik ve parça değişiminin ihmal edilmesi gibi durumlarda belirginleşmektedir. Bilimsel kuruluşlar tarafından yürütülen bazı deneylerde ise; kullanıcıların solunum ve kalp gibi fonksiyonları test edilerek hiç sigara kullanmayan kişilerle karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlar, hayatında sadece elektronik sigara kullanmış kişilerin hiç bir şey kullanmamış kişilerle neredeyse aynı derecede sağlıklı olduğunu; önceden tütün sigarası kullanıp da elektronik sigara ile bırakmış kişilerin ise sağlığının hızla düzeldiğini göstermiştir. Moleküler düzeyde yapılan araştırmalarda ise elektronik sigara buharının ağız içindeki dokular veya vücuttaki kan hücrelerinde yarattığı etkiler incelenmekte ve bu araştırmalar bilim camiası tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çalışmalarda kesin olarak kansere yol açabilecek veya farklı bir hasara sebep olacak bir oluşum henüz tespit edilememiş olsa da, gözlemlenen bazı değişimler üzerinde ayrıntılı çalışmalar devam etmektedir.

Dünyadaki sağlık örgütleri ve hükümetler arasında elektronik sigara konusunda farklı görüşler hakimdir. Örneğin İngiltere; elektronik sigaraları kabullenmek konusunda dünyaya öncülük etmekte ve devlet hastanelerinde sigarayı bırakmak isteyen kişilere bizzat doktorlar tarafından tavsiye edilmekte, hastane bahçelerinde sigara içmek yasaklanırken elektronik sigara kullanımı serbest bırakılmaktadır.

Öte yandan ülkemizde ise satışı yasaktır. İnsanların tütün mamullerini bırakıp farklı bir sektörden alışveriş yapmaya başlaması ile gelirleri azalan tütün üreticileri de elektronik sigara piyasasına adeta savaş açarak medya üzerinde karalama kampanyaları yürütmektedir.

Dünyada bu gelişmeler ve tartışmalar sürerken, elektronik sigara kullanan kişilerin sayısı da hızla artmakta ve üreticiler tarafından sürekli daha gelişmiş ürünler piyasaya sürülmektedir. Günümüzde her türlü ihtiyaca uygun, her türlü bütçeye hitap eden çok çeşitli ürünü bulmak mümkündür. Diğer yanda likit üreticileri de yıllar süren araştırmalar ve elde ettikleri tecrübeler neticesinde ürünlerinin formüllerini ve üretim koşullarını geliştirerek, kullanıcılara keyifle ve güvenle tüketecekleri ürünler sunmaktadır.

Tüm bunların sonucunda elektronik sigara kullanan kişiler de zamanla bir araya gelmiş, hem sanal ortamda, hem de gerçek hayatta bilgilerini paylaşarak muazzam bir birikim oluşturmaktadır. Forumumuz bu tür bilgilerin paylaşılması, dostluklar kurulması, herkesin sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmesi için hayata geçirilmiş ve faaliyetine devam etmektedir.

Bu konuyu yazdır

  Amerika'daki Vape Kullanıcılarının Bazılarında Görülen Gizemli Akciğer Hastalığı
Yazar: admin-esk - 13-09-2019, Saat: 19:24 - Forum: Elektronik Sigara Haberler Gelişmeler - Yorum Yok

Bildiğiniz üzere medya, son zamanlarda ABD'de görülen ve vape kaynaklı olduğu düşünülen akciğer rahatsızlıkları (450+ kişi) ve şu ana kadar gerçekleşmiş beş ölümlü vaka ile çalkalanıyor. Bizler de inceden endişelendik, eşimiz, dostumuz, ana-babamız endişelendi.
Vakalar görülmeye başlandıktan sonra araştırmalar başladı. FDA konuyla ilgili bugün bir bildiri yayınladı. Konu hakkında bilgili çeşitli doktorlar görüş belirtmeye başladılar. Bende konuyu takip eden birisi olarak bunları özetlemek istedim.

Elimizdeki veriler:
Etkilenenler ABD'de yaşıyor.
Etkilenenlerin büyük çoğunluğu gençler.

Dünyanın birçok noktasında, uzun yıllardır buharlayan insanlar varken neden şimdi ve neden bu grup etkilendi?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, olaydan etkilenenlerin büyük çoğunluğu karaborsa'dan içerisinde T.HC olan likitler alıp kullanan kişiler.
Bilmeyenler için anlatalım, nedir bu T.HC. Normalde birleşik yazılıyor, forum engelliyor diye arasına nokta koydum. Bu maddenin uzun ismi tetra hidro cannabinol. Kendisi es.rar bitkisinin kafa yapıcı etkiye sahip kimyasalı.

Yani etkilenen kişilerin büyük çoğunluğu, vape cihazlarında kafa yapıcı madde içeren likit içen kimseler.
Peki neden tamamı değil de büyük çoğunluğu?

Çünkü genç kimseler. Hiç biri ebeveynlerine gidipte ben köşebaşındaki satıcıdan esrarlı likit alıp içiyorum diyemiyor. Buharlıyordum , hasta oldum diyor. Sorumluluğunu atıyor. Veya hasta gencin odasını arayan ebeveny JUUL pod buluyor, onu suçlu ilan ediyor vb.

Ciğerleri neden etkileniyor?
Bu sektördeki kullanıcılarda şöyle bir yaklaşım varmış: Kafa yapıcı likit ne kadar yoğun ve kıvamlı ise içerisindeki T.HC oranı o kadar yüksek ve etkili algısı.
Yakın zaman evvel bu karaborsacı kardeşlerimiz, yaptıkları likitlerin kıvamlarını arttırabilmek için içerisine Vitamin E asetat koymaya başlamış. Vitamin E asetat basitçe gres yağına benzer bir ürün. Kozmetik sektöründe kullanılıyor. Kimse ciğere çekilirse ne sonuç yaratır bilmiyor. Bu madde cihazda buharlaştıktan sonra içen kişinin akciğerlerinde soğuyup gres haline geri dönüyor. Yani kişinin akciğerlerinin içi gres yağı ile kaplanıyor.

Tabi sorunun sadece Vitamin E asetat değil. Zira kafa yapıcı maddenin de bitkiden çıkartılması sırasında kullanılan birçok kimyasal mevcut. Ayrıca yine o bitkinin üretilmesi sırasında kullanılan böcek ilaçları vb. kimyasallar var. Bu kafa yapıcı maddeleri ve kimyasalları buharlamak da ayrıca akciğer yıkımına varabilecek sonuçlar doğurabilir. Yani işin o kısmı da sorunlu.
İşte tüm bu yukarıda anlatılanlar, bu rahatsızlanmanın neden ABD'de, neden gençler arasında ve neden bunca yıl boyunca kullanan kimseler varken şimdi yaşandığını anlatıyor.
Umarım hem sizler bu durumdan aydınlanır, hem de sevdiklerinize bu durumu anlatabilirsiniz.

Bu konuyu yazdır

  dolandiricilik GÜRKAN ERDIL
Yazar: bashodasahn - 25-06-2019, Saat: 16:20 - Forum: İFŞA - Dolandırıcı Elektronik Sigara Siteleri, Sayfalar ve Kişiler - Yorum Yok

sayin duman severler ,

sizleri uyarmak maskatiyla bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Gurkan erdil isimli elektronik sigara saticisi odemeleri alıp asla kargoları yollamıyor iade de yapmıyor ve sürekli kargoya verdik git bak diyor ama öyle bir kargo olmuyor.. biz savciliga şikayette bulunduk . buraya nasıl resim ve belge konulur bilmiyorum o yüzden belgeleri ve resimleri görmek isteyenler varsa benimle irtibata gecebilir

Bu konuyu yazdır

  Tat Alamama (Buharcı Dili) Durumundan Nasıl Kurtuluruz - E Sigaradan Tat Alamamak
Yazar: admin-esk - 07-03-2019, Saat: 21:59 - Forum: E-Sigara Bilgi Deposu - WikiVape - Yorum Yok

Tat Alamama (Buharcı Dili) Durumundan Nasıl Kurtuluruz - E Sigaradan Tat Alamamak

Elektronik sigara kullanıyorsunuz ama hangili likiti denerseniz deneyin tat alamıyor musunuz? O halde yazının devamını dikkatlice okuyun. Buharcı dilinden kurtulmanın 5 farklı yolu
Tat alma duyumuz koku alma duyumuzla yakından ilişkilidir. Bir şeyi tattığımız zaman aslında 2 duyumuzun karışımını algılıyoruz. Örneğin burnunuzu kapatırsanız ve bu esnada elektronik sigaranızdan buharladığınız zaman neredeyse hiç tat alamazsınız. (Şu an herkesin denediğini tahmin edebiliyorum. Fakat burnunuz kapalı değilken buharladığınızda tat alabildiğinizi fark edeceksiniz. İlginç değil mi? Bu nedenle likitinizden tat alamamanızın sebebi dil sorununun(tat tomurcukları nedeniyle) yanı sıra koku alma duyunuzla da ilişkisi mevcut. 

Tat tomurcukları
Buharcı Dili (Tat sağırlığı) Nasıl Olur?
1-Aynı tada sahip likitleri çok tüketmek
Buharcı dili olarak adlandırdığımız durumun olmasının bir nedeni her zaman aynı aromalı likiti tüketmemizdir. Bu aynı sigarayı içerken o sigaranın kötü tadını algılayamamıza benziyor. Fakat farklı bir sigara çeşiti denediğiniz zaman oldukça kötü bir tadla karşılaşıp iğrenmenize benziyor. Bu örneği beğenmedim derseniz çiçeklerin neden farklı çeşitlerle birlikte hazırlandığını düşündünüz mü? Eğer aynı olsaydı gün boyu koklandığında bu kokuları ilkinde olduğu gibi algılamamız mümkün olmayacaktı. Fakat farklı kokuların bir araya gelmesiyle o güzel kokuları her kokladığınızda daha kolay hissetmeniz mümkün olacaktır.

2-Hasar görmüş tat tomurcukları
Her ne sebeple olursa olsun tekrar geleneksel sigara içmeye başladığınız ya da damak zevkinize zarar verecek kadar çok cips(çok fazla baharat içermesi nedeniyle) yediğiniz zaman elektronik sigaranızdan tat alamamanıza sebep olabilir. Diğer bazı stres gibi şeyler damak tadınız değiştirebilir. Hatta ağzınızdan nefes alıp vermeniz dahi damak tadınızı değiştirebilir ki bu tükürük bezlerini ve bakterileri etkileyebilmektedir.

3-Dehidrasyon (Su kaybı)
Dehidrasyon birçoğumuz için temel sebeplerden birisidir. Dehidrasyon tat tomurcuklarını etkileyebiliyor. Örneğin dilin üzerinde beyaz renkte bir şeyle kaplayarak bu tat duyumuzu azaltarak etkileyebiliyor ki özellikle şeflerin çok dikkat ettiği konulardan birisidir. Susadıysanız, vücudunuz çoktan susuz (dehidrate) kalmış demektir!
 
4-Hasta olmak
Eğer hasta olursanız tat alamadığınızı fark edersiniz. Nazal kavitede yer alan olfaktör duyu nöronları öncesinde belirttiğimiz üzere tat almamızda önemli bir etkisi var. Örneğin grip olduğunuzda o duyular etkisini gösteremeyeceği için tat alamamanız gayet normal bir durum. Bu sebep biraz elektronik sigaradan bağımsız farkındayım lakin bunun farkında olmayanlar için likitlerin suçlanmaması gerektiği için hatırlatma diyebiliriz.

Hastalıkların bir kısmını sayarsak;
*Ağız, burun ve baş yaralanması
*Diş eti iltihabı
*Yaygın nezle
*Sinüslerin enfeksiyonu
*Sjogren sendromu (kuru ağız ve kuru gözlere neden olan otoimmun hastalık)
*B12 vitamin veya çinko eksikliği
*Sinir sistemi bozuklukları da tat almanın azalmasına sebep olabilir.

5-İlaçlar
Piyasadaki birçok ilaç tat almanızı etkileyebilmektedir. Genelde bu ilaçları kullananlar buharcı dili olduğunu düşünebilmektedirler. Bunun için ilaçların prospektüslerini okuyabilirsiniz. Bununla birlikte radyasyon tedavileri de tükürük bezlerine zarar verebileceği gibi ağız kuruluğuna da neden olabilmektedir. Ayrıca hatırlatmakta fayda var salyaların ağız içinde yiyeceklerle karışıp tat tomurcuklarının uyarılmasında etkili olduğunu unutmayalım.

Bu ilaçlardan bazıları;
*Antidepresanlar
*Beta blokerler
*Tiroid ilaçları
*Artrit ilaçları
*Tansiyon ilaçları
*Lityum
*ACE inhibitörleri

Artık açıkça fark edebileceğiniz üzere bizlerin Buharcı Dili olarak adlandırdığımız durum, tat ve doku duyumuzu olumsuz etkileyen birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. Şimdi gelin bunu düzeltmek veya engellemek için bazı çözüm yollarından bahsedelim.

Buharcı Dilinden(Tat sağırlığı) Kurtulmanın 5 Yolu

1-Aromayı değiştirmek
Yukarıda bahsettiğimiz gibi içtiğiniz likitin tadını almadığınızdan şikayetçiyseniz bu likit değiştirmeyi deneyin. Bunu bir süre kullanıp tekrar sevdiğiniz likite dönerek bu tadı çok daha iyi algılabilirsiniz. Unutmayın sahip olduğumuz birçok farklı aroma mevcut!

2-Daha çok su tüketin
Öncesinde bahsettiğimiz gibi tat ve koku alma duyumuzda susuzluk ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Şanslıyız ki çözümü oldukça basit, daha fazla su içmek!

3-Damak temizliği
Bu madde gayet basit. Damak temizliğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebeple ağız temizliği yaparken ağzınızın sadece dişlerinizden ibaret olmadığını unutmayın! Bununla birlikte gün içinde bol su içmek, bir limon dilimini emmek, kahve içmek, tuzlu kraker yemek(biraz tuz emsenizde olur) ve süt içmenin faydası olacaktır. Hangisi hoşunuza giderse artık.

4-Düzenli diş temizliği
Su içmenin yanında iyi bir şey daha var. Daha önce diş eti iltihaplarının ve bazı gıdaların tat kaybına sebep olacağından bahsetmiştik. Düzenli dişlerinizi fırçalayarak bu gibi nedenlerin önüne geçebilirsiniz. Buharcı dilinden ziyade hem kendimiz için hem çevremiz için düzenli diş fırçalamayı unutmayalım!

5-Önceki maddeleri denedim hala değişiklik olmadı diyorsanız mentol deneyin
Mentolün çok etkili bir aroması vardır. Eğer gerçekten likitteki tadı almayı istiyorsanız likitlerinize mentol ekleyebilirsiniz. 
Yukarıdaki listemizde tat ve koku duyu kaybımız ile ilgili birçok nedenden ve etkilerinden bahsettik. Bunları denedikten sonra halen devam ediyorsa doktora danışmanızda fayda olabilir. 
Tadını alabildiğimiz bol buharlı günlere diyerek noktalıyorum. Seviliyorsunuz.

Bu konuyu yazdır

  Türkiye'nin En Büyük ve Güvenilir Likit Sitesi
Yazar: esigarasitesi - 27-01-2019, Saat: 23:49 - Forum: Premium Likit - Yorum Yok

Türkiye'nin En Büyük ve Güvenilir Likit Sitesi
2015 yılından bu yana faaliyet gösteren esigarasitesi.com'da 30'un üzerinde ithal premium likit markası ve 150'nin üzerinde likit çeşidi mevcuttur. Türkiye'de orijinal likit satan nadir sitelerden biri olan esigarasitesi daima müşteriye orjinal ve en uygun fiyatlara elektronik sigara likitlerini ulaştırır. %100 müşteri memnuniyeti ile Türkiye'de esigara likiti alanında öncü olduğumuzun kanıdır.

Referanslarımızı mutlaka inceleyin.
https://esigarasitesi.com/mutlu-musterilerimiz


İthal Premium Likit Sipariş İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.
https://esigarasitesi.com/guncel-premium...n-fiyatlar

Bu konuyu yazdır

  Türkiye'nin En Büyük Elektronik Sigara Sitesi
Yazar: esigarasitesi - 27-01-2019, Saat: 23:43 - Forum: Sıfır Ürün Satışı - Yorum Yok

Türkiye'nin En Büyük Elektronik Sigara Sitesi
2015 yılından beri faaliyet gösteren esigarasitesi.com elektronik sigara ve premium likit konusunda Türkiye'deki en uygun fiyatları sunar. Esigara siparişinizi güvenle verebilirsiniz. Yüzlerce referansı olan esigarasitesi.com daima müşteri memnuniyetini ön planda tutar.


Elektronik sigara sipariş ve premium likit siparişleriniz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
https://esigarasitesi.com/

Sitemizdeki referanslar sayfamızı mutlaka inceleyin.
https://esigarasitesi.com/mutlu-musterilerimiz

Bu konuyu yazdır

  Pod Cihazlarda Nikotinsiz Likit?
Yazar: ernac - 12-01-2019, Saat: 19:41 - Forum: Merak Ettiklerinizi Sorun - Yorumlar (1)

Merhaba arkadaşlar; öncelikle formda yeniyim konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir sigarayı bıraktım ve 10 yıldır ne sigara nede nargile hiç içmedim. Ancak ne varki nargile hastası bir adamım. Sigarayı değil ama nargileyi bazen aramıyor değilim. Yeniden tütün mamüllerine başlamaktansa sandece aroma içebileceğim bir e-sigara araştırmasına girdim. Aspire ZQ Vi Pod model bir e-sigarayı arkadaşta gördüm ve kibarlığı yönünden gerçekten görünüşü hoşuma gitti. Ancak (pod içim deniyor sanırım) bu cihazlarda nikotinsiz likit kullanılamıyormuş.

Sormak istedğim sorular;
1 - Aspire ZQ Vi Pod veya benzer küçük kibar tipte olan cihazlar için nikotinsiz likitler kullanılabiliyormu (varsa cihaz öneriniz nedir)
2 - Eğer Pod cihazlarda (pod içimmi deniyor yada pod tipi cihazmı deniyor bilmiyorum) nikotinsiz likit kullanılamıyorsa alternatif olarak düşündüğüm model Smoke Vape Pen 22 1650mAh, bu cihazı kullanan varmı ve öneriniz nedir?
3 - Nikotin almayacağım için, %100 'e yakın VG oranı olan Bitkisel Gliserin ve Aroma yeterli olurmu? (Genelde nikotin istemeyenler için öyle tavsiye ediliyormuş)
4 - VG oranı yüksek Bitkisel Gliserin ve Nikotinsiz Aroma önerileriniz nelerdir? (Mümkünse marka ve site linki belirtirseniz sevinirim)

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu konuyu yazdır