Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektronik Sigaraya Başlayacakların Mutlaka Bilmesi Gereken 15 Bilgi
#1
Beğendim 
Elektronik Sigaraya Başlayacakların Mutlaka Bilmesi Gereken 15 Bilgi

Sigarayı bırakmayı düşünüyorsun ve elektronik sigara almak için internette cihaz aramaya başladın. Çeşit çeşit, çakmak boyutlarından, avuca sığmayan modellere kadar birçok cihaz arasından almak istediğin cihaza karar vermek için araştırıyorsun. Hangi cihazı alacağını veya hangi cihazın sana uygun olacağını bilmiyorsun. Sigarayı bırakmak istiyorsun ama hangisi seni tatmin eder bu konuda bir araştırma, bir kaynak bulamadın.
Hoş geldin o halde. Bu makalede sorularla e-sigaraya başlamak isteyenlere bir rehber sunmaya çalışacağız. Aklındaki birçok sorunun cevabını muhtemelen öğrenmiş olacaksın. Hala cevabını alamadığın sorular varsa bunu yorumlara yazarak sormaktan çekinme, mutlaka birileri cevaplayacaktır.

1- Hangi elektronik sigarayı almalıyım?
Cihaz seçiminde ilk öncelik kullanacağınız yer neresi bunu belirlemelisiniz. Evet alacağınız cihazı seçerken nerede kullanacağınıza göre bir cihaz belirlemelisiniz. Bunu açıklamak istiyorum. Elektronik sigaralarda 2 içim modeli vardır. 1. Si nargile içim. Hani şu tren bacası gibi buhar çıkaranlardan, görmüşsünüzdür çevrenizde de muhtemelen. 2. Si ise sigara içimlik, adından da anlaşılacağı üzere sigara içimlik cihazlar sigara dumanı gibi az buhar veren cihazlardır. Eğer çalışıyorsanız ve çalıştığınız yerde nargile gibi bol buhardan rahatsız olabilecek insanlar varsa veya evde rahatsız olabilecek kimseler varsa bol buhar çıkaran cihazlar size uygun olmayabilir. Kapalı alanlarda, kokusu her ne kadar hoş bile olsa, kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yok. Bu yüzden e-sigaraları kapalı ve halka açık alanlarda kullanmaya özen göstermeliyiz. Sigara içim cihazlar nispeten daha uygun olabiliyor bir çok kişi için. Ama e-sigarayı e-sigara yapan nargile gibi bol buharıdır diyorsan almak istediğin cihazda özgürsün. Kaliteli bir marka arıyorsanız, ülkemizde temin edebileceğiniz cihazlar içinde kalite sıralamasına göre Vaporesso, Voopoo, Eleaf, Aspire ve son olarak Smok. Smokçular gelmeden diğer soruya geçiyorum. Yorumlara Smok şöyle kaliteli böyle kaliteli yazacak arkadaşlar olacaktır mutlaka, ben şimdiden cevabı buradan vereyim, yorumlarla uğraşmamak adına. Ben kalitesiz demiyorumki zaten. Smok da iyi bir marka, ama daha iyileri de var sadece. Hepsi bu.

2- Sigarayı bırakacam, hangi likiti ve hangi nikotin değerlerinde almalıyım?
Sigarayı bırakmak istiyorsunuz, sizi sigara gibi doyuracak ve sigarayı aratmayacak bir likit almak istiyorsanız, burada bir dakika durmalısınız. Elektronik sigara eşittir normal sigara değildir. Yani ben alacam aynı dakika sigarayı bana unutturacak diyorsanız biraz durmanız ve makalenin devamını dikkatlice okumanız gerekiyor.
Sigarayı bırakmanın ilk kuralı irade, 2. Kuralı ise bu iradeyi devam ettirmek 3. Kuralı ise size sigarayı unutturacak işlerle meşgul olup aklınızdan çıkarana kadar sabretmek. Buna 3 altın kural diyorum.

sigarayi-biraktiracak-3-altin-kuralf3264ca63ef2b6e1.png

Şimdi en önemli soru; “Elektronik sigara niye alıyoruz” diyorsunuz haklı olarak.
Bu 3 kuralı, tıpkı yangını meydana getiren 3 element gibi düşünün. Isı, yanıcı madde ve oksijen. Bu 3 madde yangını meydana getirir. Yangını söndürmek için ise 3 elementten birini devre dışı bırakmanız gerekiyor. Yangın söndürücü ile genelde üzerine atılan kimyasal ile oksijeni keserek yangını söndürürüz, yada yangına sebebiyet olan maddeyi veya ısıyı keserek yangını ortadan kaldırırız.
Az önce bahsettiğim 3 kuraldan biri devre dışı kalırsa sigarayı bırakmada başarısız olursunuz. Bu 3 kuraldan en önemlisi ise, 3. Madde “size sigarayı unutturacak işlerle meşgul olup aklınızdan çıkarana kadar sabretmek”.  Bir çok insan sigara bağımlığı ile nikotin bağımlığını bir birine karıştırır. Sigarayı bırakabilirsin, içindeki iki bin kadar zehirden kurtulabilirsin, ama nikotin bağımlığından kurtulmak biraz daha zor. Sigara içerken aslında aldığın nikotindir seni tekrar içmeye yönlendiren şey. Elektronik sigara ise bu noktada devreye giriyor. 3. Maddeyi uygulayabilmene yardımcı bir araç olarak. Elektronik sigara ile bir süre sonra sigarayı ve el alışkanlıklarını unutabilirsin ilk 2 maddeyi de uygulamaya devam ediyorsan. “Nikotin bağımlığıma ne olacak peki?” diyorsun şimdi de sanırım. Onuda aldığın nikotin oranını düzenli olarak düşürerek bir süre sonunda nikotinsiz likitlere geçerek sağlayabiliyorsun. Asıl sorunun cevabına henüz gelmedim farkındayım, ithal ve yerli bir çok likit markası, kaliteli ve nispeten kalitesiz likitler var ülkemizde. Şu marka likiti alın deme lüksüm yok maalesef. Ama kaliteli likiti zaten googleden araştırarak kendiniz de bulabilirsiniz, çok zor değil bana inanın. Aslında önemli olan doğru nikotin oranı ile başlamak.
Bir grafik hazırladım anlaşılır olması açısından bu iyi bir rehber olacaktır.

Hangi-nikotin-degerlerinde-likitler-kull...ca5b8d.png

Yeni başlıyorsanız zaten bu grafikten çokta bir şey anlamayacaksınız ama basitçe anlatmam gerekirse, aldığınız cihazlarda coil diye tabir ettiğimiz bir parça var ve bu parça resimde de görüleceği üzere içinde pamuk ve rezidans teli gibi bir tel var. Tel ısınır ve pamuğun emmiş olduğu likiti buharlaştırır. Grafikteki ohm ise bu telin sahip olduğu bir değer. Elektronik Sigaralar da farklı ohm değerlerine sahip farklı coiller bulunur. Alacağınız cihazların hangi coilleri kullandığını, cihazı alacağınız yerden öğrenip buna göre likit seçebilirsiniz. Bu durumda hangi coillerin hangi ohm değerlerini kullandığını göstermiş olduk sadece. Doyum seviyesi için ise kullanacağınız coilin uygun olduğu nikotin değerlerinden birini alabilirsiniz. Örn; 0,4 ohm coilli bir cihaz için 0 MG ile 0,6 MG arasında bir likiti alabilirsiniz. Nikotin bağımlılık seviyenizi bilmediğim için 0,3 mü 0,6 mı almanız gerektiğine deneyerek deneyimleyeceksiniz.

3- Teli pamuğu kendim sarmak istiyorum, daha uygun olur mu?
Bir çok e-sigara kullanıcısı daha cihazı almadan coil almak yerine tel ve pamuk sarmayı ve daha uyguna getirmeyi istemektedir haklı olarak. Evet haklılarda, ama yeni başlıyorsun kardeşim, biraz sabırlı ol. “Ordan bana 1 cihaz 1 tel 1 pamuk ver” demekle olmuyor bu işler. Yeni başlıyorsan öncelikle tel pamuk sarmayı biraz beklet. Hazır coilin tadını çıkar. Nasılsa iş tel sarmaya geldiğinde hazır coili özleyeceksin. Yeni e-sigaraya başlayan sen, hazır coilin kolaylığını, aromasını, performansını, kendin tel, pamuk sararak elde edemezsin. Önce işin mutfağında biraz piş, 2-3 ay kullanıp sigarayı unut. Daha sonra hala istiyorsan tel sarıma uygun bir atomizer, tel, pamuk, sarım için jig, makas ve yan keski alırsın.

4- Likiti de kendim yapmak istiyorum tavsiye eder misiniz?
Yukarıda tel ve pamuk için söylediğim şeyleri aynen kabul edin ve üzerine şunu eklemek istiyorum. Yeni başlıyorsan iyi likitlerden al bir iki tane. İyi dediğimde öyle 100 200tl likler değil illa. 30tl ye de iyi yerli likit markaları var, bunlardan al, cihazı çözmeye harcayacağın zamanı likit yapmakla uğraşma. 30tl likitten daha ucuza likit yapacam diyebilirsin yaparsında mutlaka ama bunun için bi 3 4 ay bekle, daha sonra yine yapmak istersen, likit nasıl yapılır diye E-Sigara Haberleri Youtube kanalındaki videoları izlemeye başla.

5- E-sigara zararlı diyorlar, içinde fare zehri de varmış, kanser de yapıyormuş?
Diyorlar da diyorlar, bunları söyleyenlere şunu sorun lütfen, “ bu söylediğinin kaynağı neresi”. Cevap ne biliyor musunuz? Türkiye’deki sahte diplomalı doktorlar yada çıkarı olan, sigara firmalarından para ile haber yapan gazeteler ve televizyonlar. Bu konu çok ama çok derin. Bu yüzden bu başlık için ayrıca bir makale hazırlandı, tüm kaynakları ile elektronik sigara zararlı mı değil mi? Bu yazıdan sonra o makale de yayınlandı ise mutlaka okuyun. İnceleyip siz karar vereceksiniz zarar lı mı değil mi. Gerçek araştırmalar gerçek uzmanlar ve gerçek deneylerin sonuçlarını kendiniz de görebilecekken, neden show haber saçmalıklarına inanasınız?

6- Günde 2 paket sigara içiyorum, e-sigara beni tatmin eder mi?
Sigarayı bırakmak istiyor musun? Cevabın evet ise kaç paket içtiğinin yada hangi sigarayı içtiğinin bir önemi yok. Nikotini sigaradan alacağına iki binden fazla zehirli kimyasal ile beraber, Elekronik sigara dan nikotin al daha iyi. Sigarayı nasıl fazla kullanıyorsan bunu da fazla kullanacaksın nikotin doygunluğu için. Zamanla nikotini düşürüp tamamen sigarayı unutabilirsin, 2. Maddedeki 3 altın kurala uyman yeterli.

7- 220 watt bir cihaz mı alsam yoksa 75w bir cihaz da işimi görür mü?
Alacağın cihazın watt değeri çok önemli değil. En düşük ohm coil ile bile en fazla 80w 90w kullanabilirsin zaten fazlası sıcak buhar verir. 200w 300w olayına çok kafa yormaya gerek yok. Burada sorman gereken şey şu, tek pilli mi 2 pilli mi yoksa dahili pilli veya ufak bir cihaz mı almalıyım? Cevabı ise “tamamen ihtiyacın ile alakalı bir durum” . Tek pilli cihazlarda iş görür, 2 pilli de, 3 pilli cihaz bile var. Yada ufak pod mod diye geçen yüksek nikotin kullanan cihazlarda işini görecektir. Cihazı kullanacağın yere göre ve ihtiyacına göre bir cihaz alman yeterli.

8- Kaç watt da kullanacağım, bunu nasıl bilecem?
Hangi cihazı alırsan al, eğer coilli ise coilin üzerinde minimum ve maksimum hangi watt değerlerinde kullanacağını yazar. Coilin üzerindeki minimum watt değerinde kullanmanı öneririm. Coilin daha uzun ömürlü olur, daha az likit harcarsın, şarjın daha uzun gider.

9- Pod mod mu? Normal Elektronik Sigara mı?
Pod mod cihazlarda elektronik sigaradır aslında, tek fark daha ufak boyutlarda olmaları. Genelde dahili pilli olur ve kartuş diye tabir ettiğimiz bir parça kullanırlar. E-sigaralarda belli bir kullanım ve sürenin sonunda coil değişirken pod mod cihazlarda kartuş değişir. Son zamanlarda üretilen bir çok pod mod cihazda kartuş ve coil ayrı ayrı da değişebilmektedir. Kartuş=Atomizer yani başlık yani likiti koyduğumuz yer ve buharlaşmanın geçtiği tank diyebiliriz. Elektronik sigaralar 0ml ile 1.2mg arasında likitler kullanabilirken, pod mod cihazlar 0mg ile 50mg arasında likitleri kullanırlar. Genel olarak pod mod cihazlarda kullanılan likitlerin içimi sert olmaması ve yumuşak içim sunması için salt likit kullanılır. Normal 20mg likiti kullanamazken, 20mg salt likitler ise yumuşak içimlidir, kullanırken sizi rahatsız etmez. Pod mod cihazlar genel olarak 0,8ohm ve -1,8ohm coillere sahiptir. Elektronik Sigaralar ise 0,15ohm ile 0,8 ohm aralığında coillere sahiptirler. Normal e-sigaralara, sigara içimlik bir Atomizer alırsanız da 0,7 ile 1,8ohm arasında coiller kullanarak düşük wattlarda 0,9mg ile 1,8mg arasında likitleri kullanabilirsiniz. Bunları hepsini tartın hesaplayın, hangi cihazı alacağınıza karar verebilirsiniz. Hangisini alırsanız alın ihtiyacınızı görecektir.

10-   Elektronik Sigaralar Patlıyor muş?
Elektronik sigaralar bomba değildir. İçinde pil olan bir elektronik üründür. Benzer bir ürünü her gün her saat her dakika cebinizde, elinizde taşıyorsunuz, TELEFON. Telefonunuzun patlama olasılığı nedir? Hanginiz telefon patlar diye korkup cebinde taşımaktan ve kulağına koyup konuşmaktan veya pupc J gibi oyunları cihaz ısındığı halde vazgeçiyor. Ve hanginiz bir telefon bomba gibi patladı diye bir haber duydunuz? İşin diğer boyutu ise piller bomba gibi patlamaz, pıssss diye ses çıkarır ve enerjisini boşaltır. Elektronik sigaralarınızda kaplaması yırtılmamış sıvı almamış orijinal piller kullanıyorsanız ve sıvı temasından uzak tutuyorsanız, pilin pısss diye ses çıkararak enerjisini boşaltma olasılığı telefonunuzun pili ile aynı orantıdadır.

11- İqoss diye tütünü ısıtarak dumanlatan bir cihaz var önerir misin?
Sigara içiyorsun ve sigarayı bırakmak için iqos’a geçmek istiyorsan, bir değişiklik yapmamış oluyorsun. İqos’ta da tütün var. Tütünü ha yakarak çektin ha ısıtarak. Aynı şeyin laciverti işte siz anlayın. Üzerine fazla konuşmaya bile gerek yok. İqos elektronik sigara değil. Tütünlü sigaraların modernize edilmiş halidir. Kullanmayın ve kullandırtmayın.

12- Hangi sitenin güvenilir olduğunu nasıl anlarım?
Elektronik Sigara almaya karar verdin, ama cihazı alırken dolandırılmak istemiyorum diye, harıl harıl google’dan araştırıyorsun. Bir sitenin güvenilir olup olmadığını anlamak çok zor değil. Öncelikle bir ürün almadan önce almak istediğiniz ürün için telefon numarası olan siteleri arayarak yada whatsapp hatlarıyla iletişime geçip ilgi ve alakalarını değerlendirin. Daha sonra sitenin hakkında şikayet varmı diye bakmak için. “siteadresi.com şikayet” diye google de aratın, sikayetvar.com vb yerlerde bu site hakkında yazılmış şikayet var mı buna bakın. Şikayetlerinden dolandırıcı veya sorunlu olduklarını düşündüğünüz siteleri eleyin. Hiç şikayeti olmayan sitelerin ise site yaşına bakın. Bir site 3 5 sendir satış yapıyorsa ve şikayeti çok az veya yoksa dolandırıcı olamaz. Ama yaşı 1 sene ve daha az ise şikayeti olmasa bile güvenmemek daha doğru bir tercih olur. Site yaşına bakmak için who.is sitesine girip sitenin adresini yazıp enter demeniz yeterli. Sitenin tüm bilgilerini görebilir, kaç senedir aktif olduğuna bakabilirsiniz. Bu bile bazen yeterli olmayabiliyor, bu yüzden sitenin ilk kurulduğu günden bu yana aktif mi değil mi webarchive.org sitesinden görebiliyorsunuz. Yani biri alanadı alıp 3 sene sonra aktif etmiş de olabilir. Ayrıca google’den “dolandırıcı elektronik sigara siteleri” diye yazınca bazı dolandırıcı siteler ifşa olmuş durumda.
Bir sitenin güvenilir olup olmadığı ile ilgili E-Sigara Haberleri Youtbe kanalında ayrıca detaylı bir video E-Sigara Haberleri youtube kanalında yayımlanacaktır izleyebilirsiniz.

13- Orijinal likit almak istiyorum, nereden alabilirim?
Orijinal likit nedir onu açıklamak istiyorum öncelikle, örnek vererek anlatmak daha da anlaşır olacağı içinde basit bir örnek vermek istiyorum. Coca Cola diye bildiğimiz bir marka var. Bu orijinal kola. Pepsi de var buda orijinal, Le cola da var bu bile orijinal cola. Peki sahte kola hangisi? Sahte kola da şudur. Poşetlerde satılan kola aromasını bir şişe suyla katıp karıştırırsan kola olur, sahte cola olur. Gerçek kolayı coca cola, pepsi, le cola, cola turka gibi firmalar yapıyor. Peki bu sahte cola ile gerçek cola arasındaki fark ne diye soranlar olmaz herhalde ama yinede kısaca bir anlatayım. İçeriğinde kullanılan hammadde kalitesi var, şişeleme otomasyon, hijyen ve kalite standartları var, analizleri yapılıyor ve denetlenen kuruluşlar. Şimdi bu kola mevzusunu, likit olarak düşünün. Pahalı likitleri alın demek değil bu elbette. Yerli üretim nispeten daha iyi şartlarda üretim yapan bir elin parmakları kadar da olsa likit markası var. Google dan biraz araştırarak bu markalara ulaşabilirsiniz.

14- Elektronik Sigara madem çok faydalı devlet neden yasaklıyor peki?
Cevabı çok basit aslında. Devletimizin kasasına giren paranın %20 si tütün ve tütün mamullerinden elde edilen vergidir. Bu yüzden olabilir sanırım. E-sigarayı yasaklayan birçok ülkede de bu yüzden yasak. Bazı ülkelerde de tam tersi, sigaradan gelen vergiden fazlasını sağlık harcamalarına harcıyoruz diyip elektronik sigarayı reçete ile ücretsiz veriyor. Misal İngiltere.

15- Sigara içmiyorum, keyiften kullanmak için alacam tavsiyeniz nedir?
Öncelikle elektronik sigaranın zararsız olduğunu söylemedik ne hiçbir zaman. Sadece sigarayı bırakmak isteyenler için sigaradan %95 daha az zararlı olduğunu açıklayan birçok resmi ve gerçek kaynak var. Şimdi hiç sigara içmiyorsan sigaradan %95 daha az zararlı da olsa keyif için elektronik sigara önermem. Sigara içmiyorsanız zaten sizden daha mutlusu yok, tertemiz havayı solumanın keyfi yeter bence.

Okumaktan sıkılacaklar için videolu hali.


Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  E-Sigara Nedir? (Elektronik Sigara) admin-esk 0 497 01-10-2019, Saat: 19:20
Son Yorum: admin-esk

Hızlı Menü: