Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mekanik Mod Nedir? (Mech Mod)
#1
Mekanik Mod Nedir?

Genel kullanıcıların korktuğu, uzak durduğu bir mod çeşitlidir mekanik modlar. Regüle modlarda farkı nedir? Pildeki tüm gücü aktarırlar. 4.2 volt ise pilimiz, ateşlemeyi (bağlantı yerleri ve materyalden dolayı voltaj düşmelerini göz ardı ederseniz) 4.2 volt verecektir. Pilinizin voltajı düştükçe coile iletilen değer de düşecektir. Regüle modlarda voltaj sizin ayarladığınız değerde verecektir.


Önce güvenlik önlemleri den bahsedeyim. Kullanacağınız modların en az bir tane tahliye deliği olmalı. Pilde her hangi bir sıkıntı olursa çıkacak gazların tahliyesi için çok önemlidir. Bir diğer önemli önlem de kullanılacak pilin dış yalıtım malzemesi(shrink) yırtık ve deforme olmamalı. Coilinizin ohm değeri deneyimsizseniz 0.8 altında olmamalı. P ilimizden çekeceği amper artacağı için piliniz ısınacaktır. Her hangi bir ısınma hissederseniz pilinizi çıkartın, pilinizin dışında deformasyon var mı bakın, buharlamaya bir süre ara verin.

Pilinize güvenmiyorsanız düşük ohmlardan kaçının. Pilinize binecek yük pilinizin üreticisinin belirttiği amper değerini asla geçmemeli.

Amper dediğimiz şey "Akım"dır. Akımı cihaz çektiği kadar alır. Burası biraz karışık gelebilir biraz daha basite indirgeyelim. Amerikada Elektrik 110VOlt 10amperdir. Türkiye'de elektrik 220 volt 5 amperdir. Buda demek oluyor ki; siz prize taktığınız her şeye 220 volt 5 amper güç veriyorsunuz. Buda 1100Watt eder ama bütün cihazlar sadece çekebildiği kadar akım çeker, gerisiyle işi olmaz. Yani Arkasında 3 amper yazan bir cihaza, 10 amperde verseniz, 1000 amperde verseniz. 1.000.000 amperde verseniz, o cihaz sadece 3 amper çeker. Şimdi daha iyi anladınız durumu.OHM dediğim akıma karşı oluşan dirençtir. OHM ne kadar artarsa; o kadar daha az akım çeker. OHM ne kadar düşerse o kadar daha fazla akım çeker. Bunun bir hesabı var, bu hesabın genel adı ise OHM kanunudur. OHM kanunu bildiğiniz taktirde; bir cihazın 1 saatte ne kadar elektrik harcadığını(parasal olarak), Elektrik saatinizi hesaplamayı, ve daha bir çok alanda hesap yapabilirsiniz.Sardığınız her telin bir OHM'u vardır ve bu OHM'unda çekebileceği maximum AKIM'ı vardır. İsterseniz 50 watt güç verin, tel sadece alabildiği kadarını alacaktır. Dilerseniz hesaplamaya geçerek, mekanik modda kaç watt güç kullandığınızı beraber hesaplayalım.

Piliniz ortalama 4 volt verir -+0.2v oynama olabilir, şarj cihazınız ve pilinizin durumu ile alakalıdır.2.0 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.VOLT/OHM = Amper

AMPER x Volt = Wattyukarıdaki formüle göre hesap yaptığımızda;4/2=2 amper

2x4=8 watt

1.0 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.4/1=4 amper

4x4=16watt0.5 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.4/0.5=8amper

8x4=32Watt0.4 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 4 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.4/0.4=10 amper

4x10=40wattbol hesaplamalı yaptım ki daha rahat kavrayabilmeniz açısından. İLk baştaki karışıklıklarının hepsi gitti ve rahatlıkla hesap yapabileceksiniz. Çünkü çok basit bir işlem. Pillerinizi(kaliteli olacak) 0.4OHM'da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz(teori ve istatiksel olarak) tabi kullananların yorumlarınıda almak isterim bu konuda.Şimdi ise voltaj ayarlı cihazların nasıl watt'ı ve voltajı ohm'a göre ayarladıklarını anlatacağım.Voltaj arttıkça OHM'un akım gücüde doğru orantıyla artar. Yani siz voltajınızı ayarladığınızda telinizin çekebileceği amperi arttırmış oluyorsunuz.

Son işlemi baz alarak bir işlem yapalım ama bu sefer 5 volt ile..0.4 OHM'luk bir sarım yaptınız. Bunada 5 volt güç veriyorsunuz. Peki kaç teliniz En fazla kaç watt çekiyor?

Hesap oldukça basit.5/0.4=12.5amper

5x12.5= 62wattŞimdi ben 5 volta ayarlıyorum ama 62 watt güç vermiyor diyeceksiniz. Bakın bu hesap telin çekebileceği maximum akım/güç ile alakalıdır. Daha makalenin başında'da belirttiğim gibi. 0.4 ohmluk sarıma 5 volt 5 amper verdiğinizde verdiğiniz tam gücü kullanarak 25 watt güç vermiş olacaksınız. 0.4ohmluk sarıma 5 volt 20 amper verdiğinizde sarımınıza 100 watt güç veriyorsunuz fakat sarımınız en fazla 62 watt güç çekebiliyor. geriye kalan 38 watt'ı kullanamıyor. Aynı elektrik prizlerimizin 1100 watt vermesi ama biz 50 wattlık bir cihaz taktığımız için geriye kalan 1050watt boşta bekliyor. Priz çoklayıcı(3lü priz vs) bu yüzden var. Çok fazla cihaz bağladığınızda ısınma yapması gibi veya yangın çıkarması gibi.


Ufak ama önemli bir ekleme; mAh dediğimiz olay ise; "mili amper hour" pilin tam güçte ne kadar dayanacağını belirtiyor. Yani 0.4 ohmda 10 amper full güçte kullanırsanız ve pilin üzerinde 1000mAh yazıyor ise; pilinizi 1 saat kullanabilirsiniz ve sonrasında pil biter. Tabi bu 1 saat boyunca butona basmanız anlamına gelir.
esigarakulubu.com - ESK
Elektronik Sigara Kulübü, Elektronik Sigara, Premium Likit, Destek ve İnceleme Forumu
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  E-Sigara Nedir? (Elektronik Sigara) admin-esk 0 497 01-10-2019, Saat: 19:20
Son Yorum: admin-esk

Hızlı Menü: